Miód - recepta na długie życie?>

Jest jednym z najcenniejszych darów natury. Stanowi słodką przekąskę, ma działanie lecznicze oraz posiada właściwości regeneracyjne oraz pielęgnacyjne. Wiele osób twierdzi, że jest gwarantem długowieczności. Miód, bo o nim mowa, występuje w wielu rodzajach, a jego regularne spożywanie przyczynia się do poprawy stanu naszego organizmu.

Jedną z mniej znanych jego odmian jest miód lawendowy, który jednak ze względu na bogaty smak i intensywny aromat zyskuje miłośników i cieszy się coraz większą popularnością. Oprócz tego, że jest receptą na długowieczność, ma zbawienny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie serca. Pomaga w leczeniu chorób układu krążenia, poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych oraz zwiększanie siły skurczu mięśnia sercowego. Dodatkowo działa uspokajająco i koi nerwy. Jest szczególnie polecany osobom, które uczą się lub pracują umysłowo. Wpływa on bowiem korzystnie na koncentrację, pracę naszego mózgu. Jest także ważnym składnikiem w diecie dzieci, gdyż pomaga w ich prawidłowym rozwoju psychicznym. 

W miodzie lawendowym zawarte są antyoksydanty, które zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór, a także neutralizują ataki wolnych rodników. Wpływa on również dobroczynnie na naszą skórę, gdyż opóźnia proces starzenia się i powstawania zmarszczek. Spożywanie tego napoju polecane jest zwłaszcza wtedy, gdy borykamy się ze stanami obniżonego samopoczucia i trudnościami psychicznymi, gdyż pomaga on nam odzyskać równowagę i lepszy humor.
Tags: