Miód manuka - dobry na wszystko??>

Dobroczynne działanie miodu jest znane nie od dziś. Nie jest jednak tajemnicą, że niektóre gatunki wykazują znacznie silniejsze działanie od pozostałych. Naukowcy pozostają zgodni - w kwestii wpływu na zdrowie, miód manuka nie ma sobie równych.

MANUKA - PROSTO Z NOWEJ ZELANDII

Ten niezwykły gatunek miodu wytwarzany jest przez pszczoły, żywiące się nektarem z kwiatów krzewu Manuka, rosnącego w Nowej Zelandii. Na czym polega wyjątkowość najdroższego miodu świata? Manuka wykazuje niezwykle silne działanie antybakteryjne, w niektórych przypadkach - silniejsze niż antybiotyki. Należy także zaznaczyć, że miód ten wspomaga rozwój tzw. dobrych bakterii, wykazuje zatem również działanie probiotyczne.

DOBRY NA WSZYSTKO?

Swoje niezwykłe właściwości, miód manuka zawdzięcza zawartemu w nim naturalnemu antybiotykowi. Substancja ta, nazywana methylglyoxalem, występuje także w innych miodach, jednak w żadnym nie osiąga tak wysokiego stężenia, jak ma to miejsce w przypadku manuki.Ten niezwykły miód wykazuje niezwykle korzystne działanie na układ odpornościowy. Dowiedziono, że regularne spożywanie miodu z manuki znacząco wzmacnia organizm. Miód ten jest także pomocny w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych, pomaga utrzymać właściwą równowagę bakteryjną jelit oraz pełni istotną rolę w leczeniu infekcji bakteryjnych i wirusowych.Manuka jest także doskonałym lekarstwem dla osób, cierpiących na różne dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Tags: