Najważniejsze informacje o naparze z jaśminu?>


Sekret jaśminu

Herbata jaśminowa była znana już od wielu wieków, a stosować ją zaczęto już w tradycyjnej medycynie chińskiej. Napar z pięknych, niesamowicie pachnących płatków kwiatów słynie z delikatnego smaku i właściwości prozdrowotnych. Udowodnione jest, że regularnie picie herbaty z jaśminem spowalnia procesy starzenia, działa antykancerogennie, pomaga zwalczyć zły cholesterol i złagodzić stany zapalne. Herbatę można wykorzystywać również jako okłady - na przykład, aby złagodzić oparzenia słoneczne.

Jak prawidłowo przygotować smaczny wywar?

Aby wydobyć z suszu cały aromat, herbata z jaśminem musi być prawidłowo zaparzona. Do tego celu należy przygotować wodę o temperaturze około 75 stopni Celsjusza. Przyjmuje się, że na jedną filiżankę wystarczy jedna łyżeczka herbaty. Po około czterech minutach zaparzania można uzyskać pełnowartościowy i delikatny napój.

Rodzaje herbat z jaśminem

Na rynku dostępnych jest wiele odmian herbaty jaśminowej. Do tych najpopularniejszych należy zielona herbata z dodatkiem jaśminu. Łączy ona w sobie zdrowotne właściwości obu naparów i jest bardzo smaczna.  Drugim popularnym gatunkiem jest herbata kwitnąca. W swojej suchej postaci przypomina kuleczkę ulepioną z suszu. Po włożeniu do dzbanka z gorącą wodą rozkwita, tworząc niesamowitą kompozycję.
Tags: